Nasza strona korzysta z ciasteczek. Używamy ciasteczek w różnych celach: do zbierania anonimowych statystyk. Używając ciasteczek w wyżej opisany sposób nigdy nie identyfikujemy tożsamości użytkowników na podstawie informacji przechowywanych w ciasteczkach.

Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Klęczanach

Klęczany 1a, 33-394 Klęczany Tel: 18 548 04 10 dyr06@spkleczany.chelmiec.pl

Aktualności

DZIEŃ ZIEMI W ZERÓWCE

Dnia 22 kwietnia 2021r. odwiedziła nas Pani mgr inż. Marcelina Kasprzyk z którą wykonaliśmy z niepotrzebnych skarpet:  Eko-zabawki „Pacynki” oraz zwierzątka z rolek po papierze toaletowym. Pani Marcelina opowiedziała nam, o odpowiednim wykorzystaniu odpadów- daniu im drugiego życia w postaci ”Eko-zabawek”. Gospodarka odpadami to nic innego jak umiejętne poruszanie się w dziedzinie  chemii czyli chemii środowiska. Papier, plastik, szkło, guma to właśnie chemia wokół nas ...trudno sobie dzisiaj wyobrazić bez nich naszego codziennego życia. Są one dla nas niezbędne, jednak należy pamiętać iż musimy nauczyć się z nich prawidłowo korzystać i odpowiednio składować.

 

Z czego składa się pacynka ???Plastikowa butelka??? Papier kolorowy???Klej którego używamCzy to też chemia???Oczywiście że tak!!!Tego i innych rzeczy dowiedzieliśmy się na dzisiejszych zajęciach. Wspólnie z Panią Kasprzyk rozpracowaliśmy okiem młodego chemika budowę komponentów skarpetek i guzików czyli naszej podstawowej garderoby. Przypomnijmy ją sobie pokrótce:

 

C:\Users\pc\Downloads\20210421_235403.jpg

Skarpetka to w 80% bawełna a w 20% poliamid. Bawełna to roślina uprawna zawierająca około 90% celulozy czyli polisacharydu czyli po prostu  cukru. Celuloza jest składnikiem ścian komórkowych bawełny.

Poliamid to polimer zawierający wiązania amidowe w swojej strukturze.

Guziki składają się z polietylenu

 

22 kwietnia to Dzień Ziemi to dbanie o całokształt flory i fauny ale i nasze codzienne postawy ekologiczne .To budowanie w nas troski o naszą planetę. Wszystko to co nas otacza: czyste powietrze, czyste rzeki i jeziora ,gleba, las– czyli zadbaj o Chemię Wokół Nas!!!

Racjonalna gospodarka odpadami to troska o naszą Planetę- Ziemię, to troska o nas i nasz dom oraz o  naszą przyszłość!!!

mgr inż. Marcelina Kasprzyk